2020. május 25., hétfő

Rajz 05.25.

Kedves Tanítványaim!
A mai órán egy olyan dologgal ismerkedünk meg részletesebben, amit nap, mint nap használunk, a legtöbben mégsem tudunk semmit a történetéről, pontos jelentéséről.
Hogyan alakultak ki az online kommunikáció során használt ikonok? Mit jelentenek ezek pontosan?
Smiley, emotikon, emoji
Bár mindhárom kifejezést szoktuk használni a kis ikonokra, mégsem jelentik teljesen ugyanazt.
smiley - és tágabb értelemben az emotikon - jelentése mosoly. Ez a minta csak billentyűk kombinációjából áll, többnyire emberi fejre emlékeztet, vagy lehet egy érzelmet kifejező minta. 
: ) mosoly
: D nevetés
; ) kacsintás
d[^_^]b mosolygó ember fülhallgatóval
<3 szív
Az emoji japánul képi karaktert jelent, 2010 óta szabványosított valódi felirat helyett alkalmazott eligazító ábra.
Hogyan alakultak ki az emojik?
1982-ben Scott E. Fahlman, a Carnegie Mellon Egyetem professzora volt az első, aki a kettőspont, a kötőjel és a zárójel segítségével a világon először horizontális mosolygó fejet írt egy levélben. Először főként komolytalan dolgok jelölésére alkalmazták, ami eleinte csak a számítástechnikához értő személyek körében terjedt el. A szív volt az úttörő, 1995-ben adták hozzá a Pocket Bell személyhívó karakterkészletéhez. 2013-ban a New Yorker magazin egyik száma olyan címlappal jelent meg, ami csak emojikból állt. 2015-ben egy emoji lett az „év szava” az Oxford értelmező szótár szerkesztői szerint, mégpedig a sírva nevető smiley. 2016 februárja óta már a Facebookon is lehet emojikkal reagálni a posztokra a like gomb mellett. Azóta rengeteg emojit fejlszetettek, az esélyegyenlőség nevében már kerekesszékes ember, művégtagok, hallókészülék és vakvezető kutya is megtalálható a repertoárban. Így mintegy 3000 különféle ikonból válogathatunk, de jövőre újra bővül a lista. 2014 óta július 17-én tartják a World Emoji Day-t, ami Jeremy Burge „emoji-történész” és az Emojipedia alapítójának agyszüleménye. Az új emojikat a Unicode Consorcium hagyja jóvá, a piacvezető cégeknek pedig minden vágyuk bekerülni saját emojiukkal. Időnként plusz funkcióval is ellátják a jeleket, például 2019 óta a Facebook Messengeren elküldött hold emoji után lehet aktiválni a dark mode-ot (sötét mód), ami rendkívül hazsnod funkció: kíméli a szemet és az akkumulátort is.
Létezik-e egységes jelentés?
Nem, bár vannak egyértelműbb jelek, de a kontextus is meghatározó. Az emotikonoknak van egyfajta kulturális beágyazottsága, például földgolyóból háromféle van, így attól függően, hogy melyik földrészen vagyunk, kiválaszthatjuk azt az ikont, ami számunkra hiteles.
Miért használjuk az emojikat?
Az interneten a hangulatjelek azért terjedtek el, hogy pótolják a beszélgetés során az arckifejezéseket, gesztusokat, amik nélkül a mondanivaló néha félreérthető. A chat például egy kevert kommunikációs forma: bár írásban történik, mégis azonnali az üzenet a feladó és a vevő között, ami az élőbeszédre jellemző. A non-verbális kommunikáció a kommunikáció 70%-át teszi ki, ez írásban elvész. Azaz elveszne, de ennek pótlására jöttek létre az emojik (is, illetve a matricák, gifek, stb.) A Twitter friss kutatása szerint azok a hirdetésekkel, amelyek tartalmaztak emotikont, 10 százalékkal jobb eredményt lehet elérni azokhoz képest, amelyek nélkülözték ezeket. Az Instagram esetében a különbség még nagyobb: az ikonok használata 47,7 százalékkal növelte egyes posztok eredményességét.
Kik és milyen gyakran használják az emojikat?
A nők 60%-a és a férfiak 41%-a rendszeresen használja az emojikat. A One Poll nevű közvéleménykutató cég vizsgálatában megkérdezett ezredfordulós fiatalok 65 százaléka mondta azt, hogy kényelmetlenül érzi magát, ha valakivel személyesen kell beszélgetnie, és 80 százalék jelezte, hogy a digitális társalgást preferálja. Egy másik kutatás szerint is a tinik 72%-a könnyebben fejezi ki az érzelmeit emojikkal, mint szavakkal.
Tudj meg többet:
📌Feladat: Tervezz emojit a (kedvenc/akármelyik) együttesnek, előadónak! Olyan legyen, hogy fel lehessen ismerni, tehát legyen rajta valami jellegzetesség a külsejéről, az öltözködésivagy zenei stílusáról! Színeket is használj, annak is fontos szerepe van az emojiknál!
A rajzodat a Teamsbe töltsd föl, határidő: június 1.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése