A legutolsó énekórátokat ezzel a Weöres Sándor idézettel zárom, nem búcsúzom, hiszen a ballagásotokon még találkozunk!
Ez az idézet szerintem mindig aktuális marad életetek során, remélem, megértitek ennek üzenetét.
Kívánom, hogy az új közösségetekben is jól érezzétek magatokat, mindig legyenek álmaitok, céljaitok, és mindig sikerrel vegyétek az előttetek álló akadályokat.
Kedves nyolcadikos Gyerekek!
Elérkezett számotokra az utolsó nap ami egyben a ballagás napja is. A testnevelés órák lezárásaként néhány érdekes, vicces sportos képpel búcsúzom.
Állat(i) fotók
Sportfotók
Kívánom, hogy a jövőben is érjetek el szép sikereket a sportban, és az élet más területein is! Köszönöm, hogy a tanárotok lehettem!
A mai napon elérkeztek az utolsó tanítási órák, nemcsak a tanévben, hanem számotokra az általános iskola 8 évének utolsó tanítási órái ezek!
Nagyon hihetetlen, gondolom nektek is!
Délután , ha nem is teljesen megszokott, hagyományos módon, de szerencsére lehetőségünk van rá, hogy ballagásotok részesei lehessünk mi is és a szüleitek is!
Itt, ebben a formában is kívánok nektek nagyon szép nyarat, sok pihenést, és ősszel egy új fejezet sikeres kezdetét!
Az utolsó tanítási héthez érkeztünk ebben a tanévben. Biztosan sok gondolat fogalmazódott meg bennetek is a járvánnyal, a digitális munkarenddel kapcsolatosan. Mivel ősszel nem találkozunk, mert már középiskolában fogtok tanulni, így nem beszélgethetünk majd arról, hogy milyen volt. De az biztos, hogy furcsa egy helyzet, hogy az utolsó általános iskolai évetek majdnem felét ilyen szokatlan körülmények között töltöttétek. Mindenesetre sok sikert kívánok a továbbiakhoz, a középiskolai tanulmányaitokhoz.
Örültem a visszajelzéseknek, köszönöm azoknak, akik írtak a feladatokkal kapcsolatosan, dicséret illeti őket. Hálás vagyok a szülőknek az együttműködésért, köszönet érte.
Mindenkinek kellemes nyarat kívánok, jó pihenést és jó egészséget!
Utoljára kereslek benneteket itt. Egy különleges, még soha nem
tapasztalt feladat elvégzésén vagyunk túl. Minden akadályt legyőztetek! Nagyon
büszke vagyok rátok. Jöhet a pihenés, a tartalmas együttlét a családdal, barátokkal.
Legyetek nagyon vidámak! Azért, ha valami különleges fényképet készítetek, továbbra
is elküldhetitek nekem, örülni fogok neki!
Ballagásotok alkalmából fogadjátok szeretettel a következő videót!
A digitális oktatásról sok értékes, érdekes, igényesen összeállított prezentációt kaptam. :)
A tegnapi napig beküldött pótlásokat, javításokat leosztályoztam, azok bekerültek az enaplóba! Aki akart, az tudott javítani, a később beküldött feladatokat is értékeltem. Mindenkinek volt ideje bőven. :)
Most már viszont ne küldjetek feladatokat, mert azt már úgysem tudom figyelembe venni az év végi informatika osztályzatnál!
Az utóbbi 3 hónapban eleget ültetek telefon /tablet / számítógép előtt. Nyáron legyetek minél többet a szabadban a friss levegőn a barátaitokkal és minél kevesebb időt töltsetek a kütyüket nyomkodva!
Kedves Balázs! Elérkezett nemcsak ennek a tanévnek, de az
általános iskolának is az utolsó hittan órája. Nincs más hátra, mint a
búcsúzás. Jó pihenést kívánok a nyári szünetre! Edit néni
Az évben a szép, tartalmas életvitelről volt szó. Az
év vége felé egyesével átgondoltuk az Úristentől kapott útmutatót, a 10
parancsot, amit Mózes közvetítésével kaptunk.
Mózes életéről van egy szép amerikai rajzfilm, amit
javaslok Nektek, hogy akár családi programként együtt is megnézhettek.
Június 10. (szerda) felsős DÖK nap: Ezen a napon 14.00 órakor várunk benneteket egy óra hosszára az iskola udvarán. Ekkor Marianna nővérrel közösen szeretnénk veletek találkozni, beszélgetni, játszani.
Június 12. : Ballagás. Ezen a napon 15.45-re Várlak benneteket az osztálytermünkben. Ekkor megkapjátok bizonyítványaitokat is.
A blogon a mai napon, 06.09-én, és pénteken 06.12-én találtok még feladatokat, a többi nap tanítás nélküli munkanap.
06. 11-én osztályozó értekezlet
06. 15-én hétfőn az alsó tagozatosok Egészségnapja zajlik, ők akkor jönnek be osztályonként, különböző időpontokban.
Gyerekek!
Bár ma nem úszás órátok van, de úgy gondoltam, hogy érdekesnek fogjátok találni a következő sportot.
Ma az uszonyos- és búvárúszással ismerkedtek meg. A búvárúszásnak három válfaja ismert: az uszonyos úszás, a búvárúszás, és a tájékozódási búvárúszás. Az első kettő versenyeit medencében, míg a tájékozódási búvárúszásét nyílt vizekben rendezik. Az uszodában űzött uszonyos- illetve búvárúszás két szakága közt a különbség, hogy az uszonyos úszók légzőcsővel, míg a búvárúszók kisméretű palackkal merülve versenyeznek. Az uszonyos úszás medencében zajlik, az úszó uszonyt visel a lábán és légzőcső segítségével vesz levegőt. A hivatalos versenytávok a felnőtteknél: 50, 100, 200, 400, 800, 1500 méter. Rendeznek versenyeket váltóban is. A búvárúszás szintén uszodai sport, azonban a búvár, búvárpalackkal úszik a víz felszíne alatt, nem jöhet fel a felszínre. A tájékozódási búvárúszás nyílt vízben űzhető versenysport, ahol a búvárnak a búvárpalackra szerelt tájoló, métermérő és mélységmérő segítségével kell megtalálnia a víz alatt a pályát alkotó bójákat.
Felszerelések: Uszonyos úszó
Búvárúszó
Uszonyos úszó sznorkel
A monofint 1972 óta alkalmazzák
Végül nézzetek meg egy érdekes filmet: Long fin kick training
https://www.youtube.com/watch?v=pRP3oY8ROdw
Egy öreg háromszög (Matematikai tanmese) Élt egyszer a végtelenen innen, a váltószámokon túl, egy nagy sötét koordinátarendszer közepén egy öreg háromszög. Nem volt egyebe, mint három daliás szöge: Alfonsó, Bétamás és Gammatyi. Egyszer, amikor közeledni érezte nullára redukálásának idejét, igy szólt szögeihez:Menjetek szögeim számegyenest látni." Csomagolt nekik hamuba sült logaritmust és elbúcsúzott tőlük. Ők meg fejükbe nyomták hatványkitevőiket és elindultak. Estére, amikor elfáradtak, leheveredtek egy terebélyes egyenlet alá. Hallgatták a köbgyökök csicsergését és a tangensek távoli üvöltését, egykedvűen interpoláltak. Egyszercsak elébük toppant egy kis piros sapkás sinus, és hamuba sült logaritmust kért. Ők azonban nem adtak neki. Erre a piros sapkás sinus előrántotta törtvonalát és pivel osztotta Alfonsót. Bétamás és Gammatyi sem volt rest, rátámadtak. A sinus idejében 180 fokossá vált, nullára redukálódott, és menekülni próbált. Mentek árkon-bokron át, nevezetes szorzatokon és gyöktényezős alakokon kersztül, mig egy sötét, dőlt síkban lévő koordinátarenszerbe nem értek. Ennek közepén egy kacsalábon forgó emeletes tört irt le hatalmas köríveket. A sinus elszántan beugrott. Alfonsó, Bétamás és Gammatyi kergették őt a számlálóban, majd a nevezőben, benéztek minden gyökjel alá, kinyitottak minden zárójelet. Gyönyörű, aranyos gyökmegoldó képletek és bíborbársony függvények között siettek tovább. Egyszer csak, amikor az egyik árnyas körképletbe bepillantottak, egy implicit alakba mit láttak? Egy megkötözött polinomot. Gyorsan kiemelték a gyökjel alól, és normál alakra hozták. Ekkor az öreg polinom igy szólt: "Alfonsó, Bétamás és Gammatyi! Megmentettetek! Hálából nektek adom három lányom, Amália, Beáta és Cecilia kezét". Lett nagy öröm, átrendezés, hét perioduson át, hetedhét számrendszeren keresztül tartott a lakodalom. Ezalatt folyt szorzás, osztás, gyökvonás, hatványozás, mig a fiatalok közös nevezőre jutottak. Ezután létrehozták legkisebb közös többszörösüket, és még ma is élnek, ha ki nem vonták őket.
Búcsúzóul egy kis médiát hoztam nektek: CINEMAGRAPH
A cinemagraph olyan videó alapú animáció, mely a képek témáján kívüli részeket mozdulatlanul hagyja. Az elnevezés a filmművészet (cinematography) és a fotográfia (photography) szavak összeolvasztásából jött létre, jelentése mozgó vagy életre kelt fotó.
A mozgó fotó hallatán lehet, hogy néhányunknak a Harry Potter jut eszébe először, pedig nem kell varázslat ahhoz, hogy mi magunk is készítsünk egyet.
Az első cinemagraph-ot 2011 – ben tette közzé két fotós Kevin Burg és Jamie Beck a weboldalukon. A YouTube-on már 2014-ben is jelentek meg kreatív tartalmak cinemagraph hívószóra, a hibrid technika pedig az elmúlt években a vizuális történetmesélés egyik trendje lett, beszivárgott a közösségi médiába, weboldalakra, megjelent a hirdetőtáblákon, de még a hírlevelekben is találkozhatunk vele. Népszerűsége abban rejlik, hogy keveredik benne az állókép, az animáció és a videó egyes elemei, ezáltal könnyen használható és figyelemfelkeltő (esetenként szinte hipnózisba ejtő) grafikákat és képeket hozhatunk létre.
A szakemberek akár hetekig is dolgoznak egy-egy alkotáson, de ha gyorsan szükség van egy cinemagraph-ra, akkor a stock-tartalmak között is találunk izgalmasat. Most azt is megmutatjuk, milyen alkalmazásokkal készíthetünk sajátot.
Előkészületek
A legegyszerűbb videóknál is érdemes egy kevés időt szánni a tervezésre, ez a cinemagraph esetében is így van. Akkor lesz látványos a fotó, ha a fotón lévő mozdulatlan rész a valóságban mozgó téma (pl. emberek, járművek.) Úgy komponáljuk a képet, hogy a mozgás a fotóalanytól elkülönüljön, különben nehézkes lesz az utómunka. A tapasztalatok azt mutatják, hogy azok a képek a legnépszerűbbek, amelyeken minimális a mozgás.
Felvétel
A felvételt bármilyen videózásra alkalmas készülékkel rögzíthetjük, de fontos az állvány használata vagy legalábbis egy stabil felület, hiszen kézből nem lehet mozdulatlanul kamerázni. (Bár erre a problémára akad alkalmazáson belüli megoldás: az iOS és az Android számára is elérhető Loopsie-t használva stabilizátor kerül a felvételekre.) Ha 20-30 másodpercnyi felvételt rögzítettünk, akkor jöhet az utómunka. (Dolgozhatunk meglévő videóval is, ebben az esetben pl. a Videezy.com-on rengeteg jobbnál jobb felvételt találunk)
Utómunka
A mozgó fotót okostelefonon és számítógépen is szerkeszthetjük. Ha az utóbbit választjuk, akkor kezdőként a Windows-kompatibilis, ingyenes Clipets alkalmazás lesz a segítségünkre, aminek részletes útmutatója ide kattintva is olvasható. Komplexebb feladatok esetén a Photoshop szolgálja ki az igényeket, ebben a porgramban kétféleképp is ügyeskedhetünk: egy videóból merevítünk ki képet, vagy képhez rendelünk mozgó effektet (pl. gőz, csillagszóró).
Bár Photoshop-pal teljesen egyedi cinemagraph képet készíthetünk, aminek csak a kreativitásunk szabhat határt, azonban tény, hogy nem ez a legegyszerűbb módszer. Több app közül is tudunk választani, amikkel sokkal egyszerűbben és gyorsabban elérjük a kívánt végeredményt. Ilyen pl. a Vimage, ami részben ingyenesen használható (a kép sarkába tesz vízjelet) és egyes funkciói csak a fizetős változatban érhetők el, azonban egy próbát ettől függetlenül is megér, főleg, hogy itt zenét is társíthatunk az alkotáshoz.
A számítógépre és mobilra is optimalizált Flixel alkalmazással készült alkotások legjobbjait minden hónapban közzéteszik YouTube-on.
Az egyszerűen csak Cinemagraph névre hallgató alkalmazás használata egyszerű és ingyenes, ám csak azokat a videókat kezeli, amelyeket az appon belül rögzítettünk, így a korábban rögzített videónkat ebben sajnos nem tudjuk megszerkeszteni.
Androidos felhasználóknak a Fotodanz is megfelelő lehet. Az alkalmazás csak 5 másodpercnyi anyagot rögzít, de ez nem feltétlen gond, hiszen a cinemagraph 3-10 másodperces jelenet loop-ja (ismétlődő felvétel).
A Werble a legtöbb videókészítő appal ellentétes irányban működik: itt a kiindulási pont egy fotó (vagy akár több, egymás fölött rétegezve elhelyezett fénykép, ábra), amelyet utólag hozunk mozgásba. A több réteg menedzselésének lehetősége ebben az esetben igen fontos szempont, használhatunk ugyanis PNG formátumú, áttetsző hátterű képeket is, így egy háttérre rápakolhatunk szépen körbevágott alakokat, objektumokat stb. Ezeket mind önálló rétegként kezeli a program, azokat az eszközök segítségével megmozgathatjuk, torzíthatjuk, effektezhetjük.
Szervusztok Gyerekek! Ma a vízilabda sporttal ismerkedtek meg. 1. Története:
A modern vízilabda alapjait William Wilsonskót újságíró és úszóedző fektette le 1877-ben, mikor az aberdeeniBon Accord Fesztiválra úszótanoncainak kitalált és rögzített néhány alapszabályt egy általa vízifocinak nevezett csapatjátékhoz. Az első vízilabdameccs ezen a fesztiválon, a Dee folyó partján zajlott le. Bár nagyban eltért a mai vízipólótól, mégis akkora népszerűségre tett szert, hogy a brit úszószövetség (Swimming Association of Great Britain) 1885-ben Wilson szabálykönyvét jelentősen kiegészítve, illetve némileg átírva, vízilabda néven önálló sportágnak ismerte el. Ez a változat aztán rövid idő alatt meghódította az egész világot.
A vízilabda vagy régebbi elnevezéssel vízipóló olyan labdajáték, melyet két, 7–7 fős csapat (hat mezőnyjátékos + egy kapus) vív egymás ellen egy medencében.
2. Nézzétek meg a következő oktató videót!
https://www.youtube.com/watch?v=7jC5NQBpAYw
3. Következzen egy mókás, vicces "nem oktató" videó. 😊
https://www.youtube.com/watch?v=xaNvZ83vWXA
4. A megválaszolandó kérdéseket iskolatársatok, Rárósi Réka vízilabdázó teszi fel. Kulisszatitkok a vízilabdáról: -1. Miért ilyen kemény,vastag anyagból van a fürdőruhánk?
-2. Miért kell speciális vízilabda sapkánknak lennie a meccseken?
-3.Egy negyed miért csak 8 tiszta játék percből áll?
Ma Cha-Cha kihívásban lesz részed. Próbáld meg a családodat is bevonni a tornába, akkor lesz igazán érdekes a feladat!
Egy rövid bemelegítés után érdemes egyszer végignézni a videót, majd ezután hozzákezdeni a gyakorlathoz.
https://www.youtube.com/watch?v=HLJiRQFTijc
Végül egy kis agytorna következik. Ha a kérdésekre helyesen válaszolsz, akkor egy magyar válogatott kosárlabdázó, az Alba Fehérvár játékosának a nevét kapod meg. 2014-ben, 2015-ben és 2017-ben az év kosárlabdázójának választották Magyarországon.
Száz
éve, hogy 1920. június 4-én írták alá a versailles-i Nagy Trianon-kastélyban az
első világháborút lezáró trianoni békediktátumot, amely területe kétharmadával
megcsonkította Magyarországot, míg a magyarság egyharmada az új határokon
kívülre került. Június 4-ét az Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti
összetartozás napjává nyilvánította.
Az
1920-as trianoni békeszerződés következtében Magyarország területében,
népességében és gazdaságában hatalmas károkat szenvedett.
Ezek
következtében Magyarország környezetében minden tekintetben a legkisebb, gazdaságilag,
katonailag a leggyengébb, a nemzetközi megkötöttségek miatt a
legkiszolgáltatottabb ország lett.
Ezzel
a videóval emlékezzünk meg a 100 éve megtörtént tragikus eseményre.
Száz
éve, hogy 1920. június 4-én írták alá a versailles-i Nagy Trianon-kastélyban az
első világháborút lezáró trianoni békediktátumot, amely területe kétharmadával
megcsonkította Magyarországot, míg a magyarság egyharmada az új határokon
kívülre került. Június 4-ét az Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti
összetartozás napjává nyilvánította.
Az
1920-as trianoni békeszerződés következtében Magyarország területében,
népességében és gazdaságában hatalmas károkat szenvedett.
Ezek
következtében Magyarország környezetében minden tekintetben a legkisebb, gazdaságilag,
katonailag a leggyengébb, a nemzetközi megkötöttségek miatt a
legkiszolgáltatottabb ország lett.
Ezzel
a videóval emlékezzünk meg a 100 éve megtörtént tragikus eseményre.